Własnoręczną budowę transceivera opartego na tranzystorach oraz układach scalonych, rozpocząłem na początku lat osiemdziesiątych ,po ukazaniu się publikacji w Radioelektroniku autorstwa Jerzego Węglowskiego SP5WW.
Ukazała się ona w nr.1-3/80r Radioelektronika pod nazwą „Transceiver CW-SSB”, później pojawiła się „Nowa wersja odbiornika” do w/w trxa nr.11/83r oraz „Podstawowy zespół transceivera SSB” nr.8/86r.

Moja wersja stanowiła kompilację wszystkich tych artykułów kolegi SP5WW, nieznacznie zmodyfikowanych i dopasowanych do posiadanych elementów składowych.
Zastosowany przez SP5WW wzmacniacz mocy na lampie QQ06/40 zastąpiłem wzmacniaczem na 2 lampach GU50 zasilanych napięciem około 1000 V, uzyskanym z podwajacza napięcia transformatora(~400 V).
Pozwala to na uzyskanie mocy wyjściowej 60-120W w zależności od pasma.
Modyfikacji uległa automatyka ARW co dało lepszą pracę odbiornika ,polegającą na większej odporności na silne sygnały blokujące wejście odbiornika.
Dodatkowym elementem który zastosowałem po stronie m.cz jest zbudowany na 4 wzm. operacyjnych układ selektywnego filtru lub notch'a który umożliwiał wycięcie zakłóceń w odbieranym paśmie lub zawężenie pasma przy odbiorze telegrafii.
Zamiast mechanicznego odczytu częstotliwości wbudowałem fabryczny częstościomierz cyfrowy.
W orginalnym trx SP5WW brak drugiego VFO utrudniał pracę ze "splitem" przy wołaniu ekspedycji Dx, aby zniwelować tą niedogodność zastosowałem jako RIT 10-obrotowy potencjometr, podający napięcie na diodę pojemnościową ,dzięki temu uzyskałem możliwość wołania do +- 10 Khz od częstotliwości odbieranej w zależności od pasma.
Całość dawała możliwość pracy na pasmach 80-10 m emisjami CW/SSB i umożliwiła uzyskanie połączeń z ponad 200 krajami.
TRX do dziś jest sprawny i stanowi wyposażenie stacji klubowej SP9PBB w Bochni.
Jest dowodem że dało się zbudować własnoręcznie TRX o parametrach porównywalnych ze sprzętem fabrycznym,którego ceny wynoszące wtedy około 500-1000 $ stanowiły barierę finansową uniemożliwiającą zakup takiego sprzętu (średnie zarobki wynosiły 30 $ miesięcznie) .

Wiesław Ogrodny SP9FPP

Więcej o tej kultowej polskiej konstrukcji możda się dowiedzieć na zaprzyjaźnionym forum Home Made Group

Go to top