sq9deo profilInteresuję się elektroniką i urządzeniami radiowymi. Zaczęło się od zabawy odbiornikami z zakresem fal krótkich, później przyszedł czas na własnoręcznie budowane odbiorniki na pasmo fal długich o bezpośrednim wzmocnieniu i jednotranzystorowe nadajniki UKF. Duży wpływ na ewolucję moich upodobań miał Qubical quad SP9FR, który widywałem codziennie na sąsiednim bloku, gdy mieszkałem w Krakowie. 

Dzięki życzliwości i pomocy Kolegów SP9RPX oraz SP9VRT w przyswojeniu wiedzy, zdałem egzamin zorganizowany w Jodłówce Tuchowskiej w 1995 r., uzyskując licencję kategorii 2.
Praca na paśmie 2m przestała mnie interesować i zrezygnowałem z krótkofalarstwa. Jednak nigdy nie przestałem o tym myśleć, w 2010 r. kupiłem odbiornik nasłuchowy DEGEN DE1103, a ponownie stałem się aktywny od 2013 r., po skompletowaniu stacji. Używam prostego sprzętu, więc cieszę się każdą przeprowadzoną łącznością DX. 

Krótkofalarstwo pozwala mi rozwijać znajomość języków obcych, uczy geografii, skomplikowanej teorii fal radiowych i anten. Poszerza wiedzę z elektroniki, rozwija zdolności majsterkowania, a także daje przyjemność komunikacji z ludźmi.

Go to top